Leki online

Apteki internetowe – co warto wiedzieć na ich temat?

Apteki internetowe z dnia na dzień zyskują na popularności. Nic dziwnego – ten nowoczesny kanał dystrybucji budzi coraz większe zaufane wśród klientów. Wiele osób zastanawia się jednak, czy kupowane tą drogą leki są bezpieczne? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, podczas kupowania leków przez internet.

Słowem wstępu

Należy już na samym początku zaznaczyć, że apteki internetowe działają nico inaczej niż zwykłe sklepy sieciowe. Wysyłkową sprzedaż leków i medykamentów prowadzić mogą wyłącznie punkty apteczne i apteki, które uzyskały pozwolenie od Inspekcji Farmaceutycznej. Najogólniej rzecz ujmując, są to więc tradycyjne apteki, które postanowiły iść z duchem czasu i rozpocząć sprzedaż internetową.

Apteka internetowa – inny asortyment i inne zasady zwrotów

Warto zaznaczyć, że przez internet nie kupimy leków na receptę. Wpływ na taki stan rzeczy ma fakt, że apteki internetowe mogą prowadzić wyłącznie sprzedaż leków OTC. Nie istnieją przy tym żadne ograniczenia regulujące sprzedaż pozostałego asortymentu, do którego zaliczają się między innymi: suplementy diety, wyroby medyczne czy kosmetyki. Inne są również przepisy dotyczące zwrotu zakupionych produktów.

Kupione przez internet leki można zwrócić w ciągu 10 dni roboczych

Zgodnie z założeniami prawa farmaceutycznego aptekarze, którzy pracują w punktach stacjonarnych, mają zakaz przyjmowania zwrotów w postaci produktów leczniczych. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku aptek internetowych, w których leki można oddać w terminie dziesięciu dni od daty zakupu.

Zalety i wady

Przeciwnicy aptek internetowych zaznaczają, że możliwość kupowania leków oraz suplementów w sposób anonimowy może prowadzić do ich nadkonsumpcji oraz niewłaściwego stosowania. Należy jednak zaznaczyć, że kupowanie leków online jest doskonałym rozwiązaniem dla osób zabieganych, które z zwyczajnie nie mają czasu odwiedzić punkty stacjonarne.


Jesteśmy na GMB
GMB