Leki w okresie ciąży

Leki a ciąża

Nie uchodzi wątpliwości, że ciąża uważana jest za najpiękniejszy okres w życiu każdej, przyszłej mamy. Niestety, zdarza się, że ten cudowny czas zakłócają różnego rodzaju infekcje i przeziębienia. Jak sobie z nimi radzić? Czy prawdą jest, że w okresie ciąży nie można przyjmować żadnych leków? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w treści dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do jego uważnej lektury.

Przyjmowanie leków w ciąży

Utarło się, że kobieta w ciąży nie powinna przyjmować żadnych leków. Należy jednak wiedzieć, że istnieje pewna grupa farmaceutyków, np. zalecana w przypadku chorób przewlekłych, którą należy brać również w stanie błogosławionym. Oczywiście, nie wolno samodzielnie decydować o tym, które leki są dozwolone, a które nie. Każda przyszła mama, powinna konsultować takie decyzje z lekarzem pierwszego kontaktu.

Leki na ból głowy

Ból głowy zdarza się każdemu, jednak o ile zwykły człowiek może próbować zwalczać go dowolnym środkiem przeciwbólowym, o tyle problem pojawia się u kobiet w ciąży, które powinny w pierwszej kolejności dokładanie zaznajomić się ze składem leku. W przypadku ostrych bólów dopuszczalnie jest przyjmowanie leków posiadających w swoim składzie paracetamol. Oczywiście takie rozwiązanie jest ostatecznością. W pierwszej kolejności zalecany jest długi spacer i ćwiczenia relaksacyjne.

Leki na przeziębienie  

A co w przypadku przeziębień? Wszyscy doskonale wiemy, jak trudno – zwłaszcza w okresie jesieni lub zimy – nie złapać jakiejś infekcji. W przypadku bólu gardła kobietom w ciąży zaleca się płukanie ziołowymi naparami, np. z szałwii czy rumianku. Warto również przyjmować suplementy z witaminą C, ponieważ pomagają one w zwiększeniu odporności organizmu oraz pobudzają układ immunologiczny do walki z wirusami. Jednak podczas dobierania leków, nawet leków bez recepty, należy koniecznie wesprzeć się opinią farmaceuty lub lekarza internisty.


Jesteśmy na GMB
GMB