Leki na alergię

Leki na alergię – czym są i jak działają?

Warto wiedzieć, że podstawowymi lekami wykorzystywanymi przy alergiach, są leki antyhistaminowe. Nie tylko skutecznie redukują nadmiar uwalnianej przez organizm histaminy, ale również pozwalają skutecznie zlikwidować występujące objawy alergii. Czym są leki na alergię i jak działają? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w treści dzisiejszego artykułu. Zachęcamy do uważnej lektury naszych treści.

Histamina – podstawowe informacje

Mianem histaminy określamy substancję, która występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Trzeba jednak wiedzieć, że jej nadmiar może prowadzić do poważnych problemów. Mowa tu chociażby o zwiększeniu przepuszczalności naczyń żylnych, co skutkuje powstawaniem obrzęków i rozmaitych zmian skórnych. Nadmiar histaminy może również doprowadzić do skurczów mięśni gładkich oskrzeli, macicy oraz skurczów przewodu pokarmowego.

Skuteczne likwidowanie objawów alergii

Każdy, kto boryka się z alergią od wielu lat z pewnością pamięta czasy, kiedy w aptekach dostępnych było tylko kilka leków antyhistaminowych. Niestety ich zażywanie wiązało się w występowaniem szeregu skutków ubocznych, do których zaliczały się chociażby: senność, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaparcia czy obniżona sprawność psychofizyczna. Na szczęście czasy się zmieniły i dzisiaj preparaty te zostały zastąpione nowoczesnymi lekami II generacji, w których znaleźć można m.in. azelastynę.

Steroidy na stan zapalny

Osobną grupę leków na alergię stanowią medykamenty zawierające w swoim składzie steroidy. Pomimo, że ich nazwa nawiązuje do zażywanych przez sportowców steroidów anabolicznych, to jednak ich związki znacząco się od siebie różnią. Steroidy to substancje, które wykazują się silnym działaniem przeciwzapalnym. Wykorzystywane są m.in. do produkcji kropli i aerozoli łagodzących objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. W doborze odpowiedniego leku na alergię pomaga lekarz lub farmaceuta.


Jesteśmy na GMB
GMB