Leki homeopatyczne

Leki homeopatyczne – działanie i zastosowanie

Homeopatia to jeden z rodzajów leczenia, który został spopularyzowany w XIX wieku. Leki homeopatyczne wytwarzane są na wskutek wielokrotnego rozcieńczania substancji aktywnych, najczęściej tych, które wywołują objawy chorobowe.

Homeopatia – praktyka paramedyczna

Najogólniej rzecz ujmując homeopatia to praktyka paramedyczna. Jej założenia sformułował znany niemiecki lekarz Samuel Hahnemann. W swojej aktualnej postaci homeopatia zaleca wspieranie oraz stymulowanie organizmu w walce z chorobami.

Jak powstają leki homeopatyczne?

Jak już wcześniej wspomniano, leki homeopatyczne powstają na wskutek wielokrotnego rozcieńczenia wyjściowych substancji aktywnych. Homeopaci wierzą, że skuteczność medykamentów wzrasta w miarę zmniejszania substancji czynnej. Leki homeopatyczne przygotowuje się i wytwarza według dwóch podstawowych schematów. Pierwszy opiera się na rozcieńczeniu tzw. substancji aktywnej w proporcji 1:100, drugi zaś w proporcji 1:10.

Trzy rodzaje leków homeopatycznych

Wyróżnia się trzy główne rodzaje leków homeopatycznych:

  • leki roślinne – sprzedawane w formie nalewek lub maceratów roślin w alkoholu;
  • leki zwierzęce – ich głównym składnikiem jest surowiec pochodzenia zwierzęcego, np. jad;
  • leki mineralne – głównym składnikiem leków homeopatycznych mineralnych są sole mineralne, np. wapń czy związki siarki.

Homeopatia – co można dzięki niej leczyć

Warto zaznaczyć, że głównym zadaniem leków homeopatycznych jest leczenie objawów, nie zaś samej choroby. Z tego też powodu nie są one przeznaczone do leczenia trwałych zmian w organizmie ludzkim. Oznacza to, że lekami homeopatycznymi nie wyleczymy złamania kości, zawału serca czy zapalenia wyrostka robaczkowego. Używa się ich jednak z powodzeniem do terapii stanów zapalnych układu moczowego, zapalenia zatok, migren oraz chorób układu oddechowego. Należy przy tym pamiętać, że leki homeopatyczne powinny być przyjmowane według zaleceń lekarza.


Jesteśmy na GMB
GMB