Leki homeopatyczne

Leki homeopatyczne – działanie i zastosowanie

Homeopatia to jeden z rodzajów leczenia, który został spopularyzowany w XIX wieku. Leki homeopatyczne wytwarzane są na wskutek wielokrotnego rozcieńczania substancji aktywnych, najczęściej tych, które wywołują objawy chorobowe.

Homeopatia – praktyka paramedyczna

Najogólniej rzecz ujmując homeopatia to praktyka paramedyczna. Jej założenia sformułował znany niemiecki lekarz Samuel Hahnemann. W swojej aktualnej postaci homeopatia zaleca wspieranie oraz stymulowanie organizmu w walce z chorobami.

Jak powstają leki homeopatyczne?

Jak już wcześniej wspomniano, leki homeopatyczne powstają na wskutek wielokrotnego rozcieńczenia wyjściowych substancji aktywnych. Homeopaci wierzą, że skuteczność medykamentów wzrasta w miarę zmniejszania substancji czynnej. Leki homeopatyczne przygotowuje się i wytwarza według dwóch podstawowych schematów. Pierwszy opiera się na rozcieńczeniu tzw. substancji aktywnej w proporcji 1:100, drugi zaś w proporcji 1:10.

Trzy rodzaje leków homeopatycznych

Wyróżnia się trzy główne rodzaje leków homeopatycznych:

  • leki roślinne – sprzedawane w formie nalewek lub maceratów roślin w alkoholu;
  • leki zwierzęce – ich głównym składnikiem jest surowiec pochodzenia zwierzęcego, np. jad;
  • leki mineralne – głównym składnikiem leków homeopatycznych mineralnych są sole mineralne, np. wapń czy związki siarki.

Homeopatia – co można dzięki niej leczyć

Warto zaznaczyć, że głównym zadaniem leków homeopatycznych jest leczenie objawów, nie zaś samej choroby. Z tego też powodu nie są one przeznaczone do leczenia trwałych zmian w organizmie ludzkim. Oznacza to, że lekami homeopatycznymi nie wyleczymy złamania kości, zawału serca czy zapalenia wyrostka robaczkowego. Używa się ich jednak z powodzeniem do terapii stanów zapalnych układu moczowego, zapalenia zatok, migren oraz chorób układu oddechowego. Należy przy tym pamiętać, że leki homeopatyczne powinny być przyjmowane według zaleceń lekarza.


Jesteśmy na Google+
Google+