leki alergia

Jak skutecznie łagodzić objawy alergii?

Nadeszła wiosna, a wraz z nią cieplejsze, dłuższe dni, pąki na drzewach, kwiaty na łąkach oraz…. wszechobecne pyłki, które powodują nieprzyjemne objawy alergii. To niełatwy czas dla alergików, którzy muszą zmagać się z szeregiem dość uprzykrzających życie dolegliwości. Na szczęście można zachować równowagę układu immunologicznego, zmniejszając objawy uczulenia. W jaki sposób?

Sposoby na łagodzenie objawów alergii

  • Najlepszym sposobem na łagodzenie objawów alergicznych jest stosowanie odpowiednich leków. W aptekach dostępne są leki na alergię oraz suplementy diety, które łagodzą dolegliwości związane z reakcjami alergicznymi. Dostępne są w różnych formach, m.in. tabletek, pastylek do ssania, żeli na skórę, kropli do oczu itd. W ten sposób można skutecznie zmniejszyć nasilenie objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.
  • Jeśli borykasz się z problemami alergicznymi, powinieneś zgłosić się do lekarza, który będzie w stanie zalecić stosowne badania wskazujące przyczynę reakcji alergicznej. Lekarz może też dobrać stosowne leczenie profilaktyczne, np. przed rozpoczęciem pylenia danej rośliny, dzięki czemu łatwiej unikniesz nieprzyjemnych reakcji układu immunologicznego.
  • Dbaj o porządek wokół siebie. Wiosną jest to szczególnie ważne, ponieważ pyłki, zanieczyszczenia i kurz osiadają wszędzie. Zmieniaj często ubrania i pierz je w delikatnych i przyjaznych dla alergików preparatach. Regularnie sprzątaj mieszkanie. Zwróć uwagę przede wszystkim na stare dywany, a także kołdry i poduszki z pierzem i puchem, ponieważ zwykle to właśnie w nich znajduje się najwięcej alergenów.
  • Spacery po parku lub wypady za miasto na łono natury najlepiej planować bezpośrednio po deszczu. Wtedy pyłki w mniejszym stopniu unoszą się w powietrzu, przez co możesz uniknąć nasilonych objawów.
  • Warto stosować preparaty wapnia wzbogacone o kwercytynę i cynk (samo wapno, jak potwierdziły badania, nie ma działania przeciwalergicznego). Mogą one skutecznie wspierać organizm w terapii lekami przeciwhistaminowymi na alergię. Kwercytyna wykazuje właściwości uszczelniające naczynia krwionośne i ogranicza występowanie odczynów alergicznych. Cynk stymuluje układ odpornościowy do produkcji przeciwciał.

Jesteśmy na GMB
GMB