suplementy diety

Suplementy diety. Czym są i jak je stosować?

Suplementy diety to rozpowszechnione pojęcie, które jest szeroko wykorzystywane w reklamie. Z tego powodu narosło wokół nich wiele mitów i często stosowane są niezgodnie z przeznaczeniem. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że suplementy diety to środki spożywcze, a nie leki. Ich celem jest uzupełnienie diety w niezbędne mikroskładniki, jednak nie mogą stanowić alternatywy dla konwencjonalnego leczenia. Mogą obniżyć ryzyko pojawienia się niektórych chorób, jednak nie mają zdolności zapobiegania im. Są szeroko dostępne na rynku farmaceutycznym, jednak ich stosowanie powinno być każdorazowo skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą.

 

Najważniejsze informacje o suplementach diety

Suplementy diety należą do szczególnej kategorii produktów żywnościowych. Ich celem jest uzupełnienie normalnej diety oraz zapobieżenie niedoborom określonych substancji odżywczych. Występują w postaci tabletek, ampułek, saszetek, drażetek czy syropów. Stanowią skoncentrowane źródło witamin lub składników mineralnych i przeznaczone są do spożywania w odmierzonych ilościach jednostkowych. Suplementy diety muszą być dopuszczone do obrotu przez Główny Inspektorat Sanitarny, a za ich bezpieczeństwo jest bezpośrednio odpowiedzialny producent lub dystrybutor. Nie obowiązują ich tak restrykcyjne przepisy prawne, jak w przypadku leków, ale dopuszczalne poziomy składników i substancji odżywczych muszą być zgodne z rozporządzeniami prawa krajowego i dyrektywami UE. W ich składzie w większości występują tradycyjne surowce roślinne, ale mogą się w nim znaleźć również substancje farmakopealne. W przeciwieństwie do leków nie muszą przechodzić długotrwałych badań klinicznych, dlatego ich wprowadzenie na rynek jest dużo prostsze.

Suplementy diety mogą wspomagać układ odpornościowy, opóźniać procesy starzenia, pomagać w odchudzaniu czy wspomagać proces widzenia. Niektóre suplementy pozytywnie wpływają na stan skóry, włosów i paznokci oraz wykazują korzystne oddziaływanie na organizm w stanach zwiększonego wysiłku fizycznego. Mogą wzmacniać układ sercowo-naczyniowy, zmniejszać ryzyko osteoporozy oraz wzmagać witalność i koncentrację.

Biorąc pod uwagę skład suplementów diety, dzielą się one na preparaty zawierające:

  • Witamy i składniki mineralne
  • Ekstrakty roślinne
  • Kwasy tłuszczowe
  • Błonnik pokarmowy
  • Probiotyki
  • Aminokwasy

 

Zasady przyjmowania suplementów diety

Przed kupieniem suplementu diety sprawdźmy, czy jego opakowanie jest prawidłowo oznakowane. Powinno się na nim znaleźć określenie suplement diety oraz informacje o składnikach odżywczych, porcjach zalecanych do spożycia, ostrzeżenie przed spożyciem nadmiernej ilości suplementu, ostrzeżenie o przechowywaniu z dala od dzieci oraz zastrzeżenie, że preparat nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Suplementy diety powinny przyczynić się do lepszej realizacji zaleceń żywieniowych, jednak nie mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia konsumentów. W dobie zmian cywilizacyjnych spożywanie suplementów diety jest uzasadnione. Należy jednak mieć na uwadze, że ich nadmierne spożycie może nieść za sobą negatywne konsekwencje dla zdrowia.

Suplementy diety należy nabywać tylko i wyłącznie w zaufanych źródłach. Nie wolno ich stosować bez uzasadnienia, a spożycie należy skonsultować z lekarzem, dietetykiem lub farmaceutą. Szczególną ostrożność muszą zachować osoby, przyjmujące leki. Nie powinno się podawać suplementów dzieciom poniżej 6 roku życia. Trzeba pamiętać, że suplementy diety nigdy nie zastąpią zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Przed zażyciem suplementu diety warto sprawdzić, czy znajduje się on w wykazie Głównego Inspektora Sanitarnego.


Jesteśmy na GMB
GMB