Zimowa pielęgnacja skóry

Wiatr, śnieg, mróz, wysuszające powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach – na takie czynniki narażona jest nasza skóra w okresie zimowym, w którym szczególnie powinniśmy zadbać o swoje ciało. Na skórze znajduje się kilka razy więcej receptorów zimna niż ciepła, w dodatku traci ona wilgoć prawie dwa razy szybciej niż latem, dzięki czemu ulega podrażnieniom, staje się mało elastyczna i szorstka.

Odmrożenie wrażliwych miejsc skóry nie jest niczym przyjemnym – ma to wpływ nie tylko na jej wygląd, ale również prawidłowe funkcjonowanie. W okresie zimowym należy oczyszczać skórę preparatami bezalkoholowymi np. śmietanką kosmetyczną lub mleczkiem, ponieważ jest ona uboga w tkankę tłuszczową chroniącą nas przed zimnem. Po regularnym czyszczeniu (rano i wieczorem) skóra jest w stanie przyjąć kremy ochronne, które warto stosować przed każdym wyjściem z domu narażającym nas na kontakt z zimnym powietrzem. W przypadku cery tłustej wystarczy krem półtłusty, odżywczy, a dla osób z cerą suchą i wrażliwą polecany jest krem tłusty. Przy jego nakładaniu należy uwzględnić również delikatną skórę wokół oczu posiadającą cienkie naczynia krwionośne. Zastosowanie lekkiego kremu półtłustego w tym miejscu zapobiegnie zaburzeniom krążenia, rażeniu słońcem odbijającym się od śniegu oraz pieczeniu oczu w ogrzewanych pomieszczeniach.
Zimą skóra potrzebuje zarówno nawilżenia, jak i odżywienia, dlatego należy pamiętać o aplikacji kremów pielęgnacyjnych na noc – nawilżającego i odżywczego, które można stosować zamiennie. Podobne działanie mają maseczki kosmetyczne, które pomagają skórze w regeneracji, odbudowaniu płaszcza lipidowego i zatrzymaniu wilgoci w środku. Preparaty powinny zawierać rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E i K.

Osobnym problemem jest zabezpieczenie ust, które zwilżane co jakiś czas śliną na mrozie, mogą spierzchnąć. Rozwiązaniem jest smarowanie ich pomadką z tłustym kremem lub woskiem pszczelim co ok. godzinę. Dla ochrony dłoni należy natomiast stosować rękawiczki, których zabranie powinno być dla nas jednym z priorytetów przed wyjściem z domu na mróz. Ponadto można zastosować tłuste maści, masło shea lub gruboziarnisty peeling.


Jesteśmy na GMB
GMB